Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Čestné stipendium generála George S. Pattona…

Čestné stipendium generála George S. Pattona získá studentka vyšší zdravotnické školy

Foto: Z. Kubalová

Lochotínská Frišova vila se dnes před polednem stala první akcí Slavností svobody, kde se sešli američtí veteráni, kteří letos do Plzně zavítali. Na slavnostním setkání, při němž voněl šeřík a zněla dojímavá slova, byla právě veteránům a dalším vzácným hostům představena držitelka Čestného stipendia generála George S. Pattona. To se uděluje od roku 2012 na počest jednoho z padlých amerických nebo spojeneckých válečných hrdinů právě při Slavnostech svobody. „Vážím si toho, že se stipendium v Plzni předává a že si jeho prostřednictvím připomínáme důležité životní hodnoty, jako je pomáhat, sloužit, pečovat, být prospěšným,“ prohlásil ve svém vystoupení primátor Martin Baxa.

Cílem stipendia je pomoci těm, kteří touží přispívat společnosti, v níž žijí, a umožnit jim naplnit si své sny a plány. Šek na tisíc amerických dolarů a medaili, jež je inspirována Medailí cti, nejvyšším vojenským vyznamenáním udělovaným vládou USA, převezme Barbora Petermannová, studentka Vyšší odborné školy zdravotnické v Plzni, 4. května v 17 hodin na náměstí Republiky. Předání se osobně zúčastní zástupce nadace Doug LaViolette a jeden ze sponzorů Bob Nueske. Ti oba dva při setkání ve Frišově vile poděkovali primátorovi Martinu Baxovi za to, že mohli minulý rok při Slavnostech svobody natočit film Sharing an American Story, jehož prostřednictvím se už desetitisíce lidí dozvědělo o amerických veteránech v Plzni.

Čestné stipendium generála George S. Pattona vyhlašuje americká Nadace Briana LaVioletta z Wisconsinu. K myšlence udílet stipendium v České republice přivedly jednoho ze zakladatelů nadace Douga LaVioletta oslavy 65. výročí osvobození Plzně americkou armádou. Vřelý vztah Plzeňanů k americkým osvoboditelům byl důvodem, proč finančně podporovat mladé lidi, kteří ctí principy a myšlenky prosazované generálem Pattonem.

Zveřejněno: 2. 5. 2014, Pecuch Martin