Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Čestné stipendium generála G. S. Pattona…

Čestné stipendium generála G. S. Pattona získala Alena Vebrová

Foto: Z. Vaiz

Foto: Z. Vaiz / R. Muchka

Stipendium generála George S. Pattona převzala v neděli v podvečer na plzeňském náměstí Republiky Alena Vebrová, studentka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Plzni. Společně s medailí získala tisíc amerických dolarů. Od roku 2011 je předávání stipendia součástí programu Slavností svobody.

„Děkuji vám, že můžeme v tomto případě podpořit jednu mladou dámu v jejím dalším vzdělávání. Řečeno slovy mého dědečka a spisovně – vzdělání je klíčem k prosperitě. Řečeno po jeho způsobu – kluku hloupá, koukej se učit,“ uvedl George Patton Waters, vnuk generála Pattona, při předávání ocenění. Kromě něj se významné události zúčastnil také primátor města Martin Zrzavecký, jeho první náměstek Martin Baxa, Doug LaViolette, zakladatel Nadace Briana LaVioletta, zástupkyně nadace Darlene Nueske, Barbara Foye, administrátorka stipendia v Plzni a Petr Liška, člen výboru stipendia.

„Hodnoty, které vyznává a podporuje Čestné stipendium generála G. S. Pattona, jsou týmiž principy, které ve svých srdcích nosí naši milovaní veteráni. Jsou to hodnoty nesobeckosti, podpory a pomoci druhým a sebeobětování. Právě lidé jako Alena jsou ti, kteří chtějí pomáhat ostatním a své vlasti. Věřím, že Stipendium cti bude něčím, co vás bude k tomuto inspirovat,“ doplnila Barbara Foye.

Myšlenka založení Čestného stipendia generála G. S. Pattona vznikla v roce 2010 jako reakce zahraničních hostů na to, co město Plzeň pro válečné veterány dělá. Je každoročně udělováno Nadací Briana LaVioletta mladým mužům a ženám, kteří se po absolvování střední školy chystají vstoupit do armády nebo kterékoli oblasti bezpečnostních složek či veřejně prospěšné činnosti.

Nadace byla založena rodinou LaViolettových na památku jejich patnáctiletého syna a bratra, Briana LaVioletta, který zemřel nešťastnou náhodou při plavání v roce 1992. Právě Brianovo silné odhodlání sloužit společnosti inspirovalo nadaci ve snaze umožnit ostatním mladým lidem uskutečnit Brianovy sny a plány. Od založení nadace bylo uděleno více než 450 stipendií v mnoha městech Spojených států amerických i jinde v zahraničí.

Čestné stipendium generála George S. Pattona je soutěží, do které se může přihlásit každý student plzeňské střední školy, jenž je rozhodnut věnovat se po ukončení studia právě některé z oblastí bezpečnostních složek či veřejně prospěšné činnosti. Student musí vypracovat esej, ve které vyjádří a zdůvodní své rozhodnutí věnovat se takové práci. Vítěze vybírá odborná porota.

Zveřejněno: 4. 5. 2015, Pecuch Martin