Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Cesta kolem světa je k vidění v Depo2015,…

Cesta kolem světa je k vidění v Depo2015, výstava má především inspirovat

Slávek Král (zdroj fotografií: www.slavekkral.cz)

Výstavu o své cestě kolem světa připravil plzeňský dobrodruh a cestoval Slávek Král, návštěvníky DEPO2015 provede třemi kontinenty po trase dlouhé čtyřicet tisíc kilometrů. Tři stovky fotografií, dovezené suvenýry a natočená videa přiblíží zhruba třicítku zemí světa, které Plzeňan projel stopem. Výstava „Druhá CESTA KOLEM SVĚTA stopem“ je v kreativní zóně k vidění do konce února, vstupné je zdarma. Kromě expozice je možné navštívit také přednášku 8. února, při které se cestovatel podělí o své nejlepší zážitky. Jak sám přiznává, výstavou by chtěl lidi především motivovat k poznávání světa.

Kromě zážitků si Slávek Král z cest přivezl různé suvenýry, například kus klokaní lebky nebo kámen z Černého moře. Nejčastěji prý odpovídá na otázku, jaké potíže musel při svých cestách překonat. „Strach jsem měl trochu při nelegálním vstupu do Chile, kde jsem se následně na poušti ztratil. Taky jsem squatoval na policejní stanici a byl jsem chycen, ztratil jsem se v džungli v Paraguayi, ale nejvíc na mále jsem měl asi v Peru, kde jsem se po Silvestru dostal do nemocnice. Naštěstí jsem měl uzavřené dobré pojištění,“ přiznal s úsměvem Slávek Král.

Slávek Král (zdroj fotografií: www.slavekkral.cz)

Dobrodruhova cesta kolem světa je netypická tím, že ji podnikl výhradně díky stopování vozidel. Celkem využil téměř pět set aut, cestoval ale také na nákladních vozech, motorkách, policejními auty, svezla ho ambulance, jel na koni či lodí. Na svých cestách dobrodruh pracoval například na farmách v Brazílii, v Jižní Koreji učil angličtinu a působil i jako manažer hostelu.

Slávek Král (zdroj fotografií: www.slavekkral.cz)

Slávek Král cestuje už pět let. Za tu dobu stihl pobýt půl roku v Turecku, rok na Novém Zélandu, rok mu trvala první cesta kolem světa, poté jel na půl roku do Austrálie a nakonec objel svět stopem ještě jednou. Nepotřebuje moc peněz, cestuje stopem, kempuje a rád vykonává dobrovolnické práce. „Spousta lidí stále na něco čeká – na konec týdne, na léto, na štěstí. Já cestuji. Jsem vyznavačem levného cestování, které si může dovolit skoro každý. Hlavně bych chtěl motivovat ostatní, aby se nebáli vyrazit za dobrodružstvím. Proto jsem o cestování začal psát články, založil blog a teď pořádám výstavu,“ vysvětlil 29letý cestovatel.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 24. 1. 2017, Pecuch Martin