Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Ceremoniál na náměstí Republiky zahájí…

Ceremoniál na náměstí Republiky zahájí Slavnosti svobody v Plzni, památku uctí i příbuzní veteránů

Na Slavnosti svobody se chystá skupina zhruba 30 rodinných příslušníků, potomků amerických a belgických veteránů, kteří se podíleli na osvobození Plzně a části západních Čech. Zapojí se do vojensko-historického i kulturního programu a s Pamětí národa poběží za všechny, kteří se nevzdali. Hlavní program oslav osvobození doplní zajímavé doprovodné akce a pivovar Elektrárna stejně jako v minulém roce chystá speciální várku piva Veterán.

240326_Slavnosti_svobody

Příbuzní veteránů – „Přijíždíme, abychom uctili památku“

„Přijíždíme, abychom uctili památku mého tatínka a těch, kteří sloužili. Pokaždé je to pro nás velký zážitek,“ uvedla Kathleen Lemmons Hoffman, dcera Charlese R. Lemmonse, příslušníka americké 16. obrněné divize. „Všechno to, co tady v Plzni vidíte, je podle mého názoru poselstvím pro mladou generaci. Důležité je nikdy nezapomenout,“ dodala. S podobným úmyslem jezdí do Plzně také další potomci, synové, dcery, vnoučata, ale i pravnoučata. „Budou stejně jako jejich otcové a dědové, pro nás američtí a belgičtí osvoboditelé, nedílnou součástí programu, který jsme pro letošní rok připravili. Oficiálně je přivítáme na zahajovacím ceremoniálupátek 3. května na náměstí Republiky,“ sdělil primátor Plzně Roman Zarzycký a doplnil, že rodinní příslušníci válečných veteránů se zúčastní vzpomínkových setkání u památníků, Konvoje svobody, běhu s Pamětí národa, který je vedle pěti a deseti kilometrového běhu časově neměřeným rodinným během o délce jednoho kilometru, nebo debaty se středoškolskou mládeží, z níž bude pořízen záznam a odvysílán 8. května v 18 hodin v Českém rozhlase Plzeň pod názvem Příběhy hrdinů.

Zahajovací ceremoniál

Podvečerní zahajovací ceremoniál bude mít slavnostní punc. Přivítání rodinných příslušníků amerických a belgických veteránů bude předcházet vystoupení plné energie a komunitní atmosféry amerického studentského marching bandu Stuttgart Legacy Drumline a z amerických vojenských posádek v německém Ansbachu a Vilsecku se představí na třicet kadetů v exhibici se zbraní. „Jsem velmi rád, že se díky spolupráci s ambasádou USA podařilo letošní program oslav obohatit o vystoupení mladých amerických studentů. Jejich zapojení do zahajovacího ceremoniálu přinese netradiční podívanou všem divákům. Propojení historie a současnosti je trendem, který v programu Slavností svobody chceme podporovat i do budoucna,“ řekl první náměstek primátora Pavel Bosák.

Prostor při zahajovacím ceremoniálu dostanou kluby vojenské historie, bez nichž by oslavy osvobození americkou armádou neměly patřičnou atmosféru. Na náměstí Republiky předvedou za doprovodu Pilsner Jazz Bandu nejen část dobové vojenské techniky, ale i formace příslušníků tehdejší československé a americké armády. Slavnostní večer vyvrcholí koncertem Big Bandu Jazz bez hranic s velkou hudební hvězdou z Los Angeles, slavným zpěvákem Chuckem Wansleym.

Mše, výstava i Jom ha-šoa

Vojenské kempy, vzpomínkové akty, legendární Convoy of Liberty nebo hudební vystoupení na třech scénách doplní pestrý doprovodný program. V katedrále sv. Bartoloměje se uskuteční v sobotu 4. května od 9 hodin mše svatá za válečné veterány a pozornost návštěvníků zajisté přilákají dvě zajímavé výstavy. Venkovní výstava s názvem Nezapomenutelná Plzeň 1945 připomene prostřednictvím unikátních snímků nejdůležitější historické okamžiky „pětačtyřicátého“ roku. Chronologicky zpracované fotografie včetně původních popisků na fotoalbových listech od neznámého autora získal kurátor výstavy Ivan Rollinger v plzeňském antikvariátu Václava Beneše přesně před dvaceti lety. V mázhauzu radnice bude k vidění expozice připravená Československou obcí legionářskou. Je zaměřena na jednu ze zapomenutých kapitol v dějinách Československa, ošetřovatelky Československého červeného kříže ve Velké Británii v letech 1939 až 1945. Součástí Slavností svobody bude letos rovněž Jom ha-šoa, veřejné čtení jmen obětí holocaustu. Bude se konat v pondělí 6. května od 14 hodin ve Smetanových sadech. Letiště v Líních nabídne ve dnech 3. – 5. května Plzeňský pohár 2024, parašutistické závody v přesnosti přistání, které se konají v rámci Českého poháru v parašutismu, a v sobotu 4. května se tady otevřou dveře Hangáru č. 3, leteckého muzea a vzdělávacího centra, jenž je dlouhodobou iniciativou spolku Classic Trainers.

240425_Slavnosti_svobody_2024_vizual

Speciální várka piva

Speciální várku piva s osobitým názvem Veterán chystá plzeňský experimentální pivovar pod značkou Elektrárna. Výčepní nefiltrovaný 10° speciál Indian Pale Lager (IPL) budou moct ochutnat návštěvníci ve vybraných stáncích. K zakoupení bude i půllitrová plechovka piva. „V rámci americko-českého přátelství jsme se spojili s pivovarem Three Taverns, který sídlí ve městě Atlanta a organizuje řadu akcí na oslavu konce druhé světové války. Byli bychom rádi, kdyby každý, kdo bude pít Veterána, vzdal úctu a připil si na každého, kdo ke svobodě proklestil cestu,“ řekla Eva Karbanová z marketingu Plzeňského Prazdroje. Slavnostní představení piva je naplánováno na 3. května po zahajovacím ceremoniálu na náměstí Republiky.

Vrchol slavností u Díky, Ameriko!“

Hlavní vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko!, kterým v pondělí 6. května vyvrcholí Slavnosti svobody, se uskuteční v 18 hodin.

Další informace k programu a dopravním opatřením jsou na webu www.slavnostisvobody.cz.

Informace ke změnám v provozu MHD jsou na webu www.pmdp.cz.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 25. 4. 2024, Martin Pecuch