Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Cenu Jana Palacha získala studentka Silvie…

Cenu Jana Palacha získala studentka Silvie Kůželová

Studentka Obchodní akademie Plzeň Silvie Kůželová se stala letošní držitelkou Ceny Jana Palacha. Soutěž založili veteráni Bratrstva 17. střeleckého praporu z Belgie, kteří se zúčastnili osvobození Plzně v roce 1945 spolu s armádou generála Pattona. Založením soutěže prohloubili partnerství měst Plzně a Liège, které trvá již od konce 2. světové války, od roku 2012 organizaci ceny zajišťuje město Plzeň.

Cílem soutěže, jež je vypisována každé dva roky od roku 1990 a je určena studentům plzeňských středních škol a gymnázií, je vést mladé lidi k zamyšlení nad historickými událostmi druhé světové války a nad rolí demokracie ve společnosti.

Letos měli účastníci za úkol napsat úvahu ve francouzštině na téma „Dnešní doba nezná hrdiny. Souhlasíte s tím?“. Nejlépe se svého úkolu zhostila právě Silvie Kůželová a z rukou primátora města Plzně Martina Zrzaveckého dnes převzala cenu. Získává týdenní pobyt ve městě Liège včetně čtyřdenní stáže na úřadě. Slavnostního předání se za město zúčastnili také náměstci Martin Baxa a Petr Náhlík. Přítomni byli belgičtí veteráni, velvyslanec Belgického království v České republice Grégoire Vardakis a další hosté.

„Mám tu čest se každoročně setkávat s lidmi, kteří se stali hrdiny v běžném životě, jsou jimi hasiči, policisté, strážníci, záchranáři i běžní občané. Proto je toto téma důležité, abychom se bavili, co je hrdinství a jak moc ho naše společnost potřebuje. Doufám, byť doba, která souží současnou Evropu, není vůbec jednoduchá, že kousek hrdinství se najde v každém z nás.  Ale nikdy se nepřiblížíme k tomu, co jste pro nás udělali vy, naši hrdinové. Dovolte mi ještě jednou vám z celého srdce poděkovat, za nás Plzeňany,“ řekl přítomným belgickým veteránům před vyhlášením ceny primátor Martin Zrzavecký.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 8. 5. 2017, Pecuch Martin