Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Cenu Hanuše Zápala získal Jan Štípek za…

Cenu Hanuše Zápala získal Jan Štípek za budovu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara

Cenu Hanuše Zápala získal Jan Štípek za budovu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara

Fotografie: Útvar koncepce a rozvoje města Plzně

Cenu Hanuše Zápala, kterou město Plzeň uděluje jednou za čtyři roky za přínos plzeňské architektuře, získal Jan Štípek in memoriam za budovu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Zvláštní ocenění odborná porota udělila městu za provedení tří kašen na náměstí Republiky. Ceny předal technický náměstek primátora Pavel Šindelář na galavečeru fóra realitních, stavebních a investičních příležitostí FINPEX 2014.

„Budova Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara byla z mnoha hledisek překvapením prohlídky nominovaných projektů. Volný koncept řešení velkoprostorových atelierů a jejich řazení v celkovém uspořádání naprosto přesvědčivě demonstruje tendence moderní výuky uměleckých disciplín na evropské i světové úrovni. Variabilita prostoru a transformace ateliérů vytváří atmosféru tvůrčího prostředí pro studenty i vyučující. Naopak klidné prostředí kanceláří a počítačových studií je odstíněné venkovní textilní dvojitou fasádou s kreativním nábojem prezentace do svého okolí. Rozhodnutí všech členů poroty pro udělení ceny tomuto projektu bylo jednomyslné,“ vysvětluje předseda poroty architekt Petr Franta.

V průběhu diskuze nad nominovanými stavbami se odborná porota shodla, že udělí zvláštní ocenění poroty kašnám na náměstí Republiky. „Je málo příkladů, kdy veřejný zadavatel město Plzeň dotáhne projekt do konečné realizace bez kompromisů. Porota hlasovala o ocenění poroty kašnám na historickém náměstí Republiky zejména při vědomí složitosti realizace projektu, který vzejde z veřejné soutěže a následného procesu. Projekt vyvolal veřejnou debatu, kterou odpovědní představitelé města zvládli přesvědčivě,“ vysvětluje rozhodnutí předseda poroty Petr Franta.

Docent Jan Štípek absolvoval Fakultu stavební ČVUT v roce 1965, poté nastoupil do Projektové služby Pragounion. Byl zakládajícím členem Družstva architektů A13, do roku 1990 pracoval v Pragoprojektu Praha jako hlavní architekt ústavu. Od počátku devadesátých let se kromě projektování věnoval také pedagogické činnosti. Až do roku 2008 vedl ústav nauky o budovách na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Seznam nominovaných staveb postavených v letech 2010–2013

Nominace č. 1 – Autosalon Invelt na Rokycanské ulici
autor stavby: A.S.S.A. architekti s.r.o. – akad. arch. Vratislav Kučera, Ing. arch. Martin Kliment

Nominace č. 2 – Tři kašny na náměstí Republiky
autor stavby: MgA. Ondřej Císler, Ph.D.

Nominace č. 3 – Atletický stadion města Plzně ve Vejprnické ulici
autor stavby: Ing. arch. Pavel Němeček, CSc., Ing. arch. Daniel Němeček

Nominace č. 4 – Fotbalový stadion města Plzně ve Štruncových sadech
autor stavby: Ing. arch. Pavel Němeček, CSc., Ing. arch. Daniel Němeček