Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Cenu Františka Křižíka v podobě sošky…

Cenu Františka Křižíka v podobě sošky Elektry získal profesor Lumír Kule

Cenu Františka Křižíka v podobě sošky Elektry získal profesor Lumír KuleDržitelem Ceny Františka Křižíka je od dnešního dne emeritní profesor Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni Lumír Kule. Prestižní ocenění převzal na plzeňské radnici za celoživotní přínos v oboru elektrotechniky.

Lumír Kule (nar. 1926) patří mezi mezinárodně uznávané odborníky v oblasti elektrických pohonů a trakce. Je jedním ze zakládajících členů Konference o elektrických pohonech, pracoval ve Škodě ETD jako hlavní konstruktér, v Českém svazu vědeckotechnických společností předsedal Ústřední odborné skupině pro elektrické pohony, jejímž byl i dlouholetým členem. Zasloužil se o rozvoj oboru elektrické pohony a výkonová elektronika. Podílel se na vývoji nových typů elektrických strojů, turboalternátorů, transformátorů a spínaných přístrojů. Je autorem řady knih a vysokoškolských skript. Mezi nejvýznamnější publikace, na kterých spolupracoval, patří Technický průvodce – Technika elektrických pohonů a velmi rozsáhlá Příručka silnoproudé elektrotechniky. Během své celoživotní práce byl již mnohokrát oceněn. Je držitelem historické pečeti města Plzně za celoživotní dílo, kterou mu v roce 1992 udělil tehdejší primátor Zdeněk Mraček.

„Na Západočeské univerzitě působí mnoho mezinárodně významných a úspěšných osobností v oblasti vědy a techniky a přitom jsou často široké veřejnosti neznámé. Snad je to i tím, že opravdové osobnosti jsou současně i velmi skromné. Jsou zcela oddáni své vědecké i pedagogické činnosti a nepoměřují tuto svou činnost veřejnou popularitou. Z druhé strany je však namístě, aby právě tato širší veřejnost věděla, kdo v našem městě působí, o jak významné vědce se jedná a kteří svou činností mnohdy zásadně posunují svůj obor, v němž působí. Dosahují výsledků, které aplikovány v různých podobách poté do praxe, se nás přitom přímo dotýkají a ovlivňují naše životy, aniž si uvědomujeme, kolik úsilí a práce museli tito lidé vynaložit. Proto považuji každoroční udělování Ceny Františka Křižíka za důležité, neboť jejím prostřednictvím lze tyto vědce a pedagogy a jejich tak důležitou práci uvést v širší známost,“ uvedl při slavnostním předání ceny primátor Martin Baxa.

Cenu Františka Křižíka představila fakulta v roce 2011 u příležitosti jejího založení a 70. výročí úmrtí Františka Křižíka. Loni poctila touto cenou svého profesora Daniela Mayera.

Zveřejněno: 13. 6. 2013, Pecuch Martin