Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Cenu Bohumila Polana poprvé získala…

Cenu Bohumila Polana poprvé získala detektivka

Daniela Kovářová (na fotografii úplně vpravo)

Foto: M. Chaloupka

Nejlepší knihou související s Plzní vydanou v loňském roce je detektivka, tak rozhodla porota již 16. ročníku Ceny Bohumila Polana. Ta se udělovala v pátek 11. listopadu v obřadní síni plzeňské radnice, získala ji spisovatelka Daniela Kovářová za knihu Mrtvá z golfového hřiště.

Porota složená ze spisovatelů a literárních teoretiků, v jejímž čele stál Ivan Matějka z Literárních novin, posuzovala jedenáct prozaických děl a básnických sbírek. Na verdiktu se shodla téměř jednomyslně. „Ocenili jsme především profesionalitu psaní a dobré zvládnutí literárního řemesla,“ uvedl v laudatiu na vítězné dílo a jeho autorku předseda poroty. Daniele Kovářové k úspěchu poblahopřál i první náměstek primátora Martin Baxa. Kniha detektivního žánru získala nejvyšší ocenění vůbec poprvé.

Daniela Kovářová je česká právnička, spisovatelka, advokátka se specializací na rodinnou problematiku, politička a bývalá ministryně spravedlnosti. Pravidelně publikuje články a komentáře v odborném i denním tisku. Je držitelkou čestného uznání a výroční literární ceny západočeského měsíčníku Plž.

Cenu Bohumila Polana vyhlašuje každoročně Středisko západočeských spisovatelů pro knihy, které vyšly v uplynulém roce a svým obsahem či osobou autora se vztahují k Plzni nebo Plzeňskému kraji. Soutěž se koná pod záštitou primátora města Plzně.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 14. 11. 2016, Pecuch Martin