Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Centrum města obsadí věda a technika

Centrum města obsadí věda a technika

Dny vědy a techniky 2014Dny vědy a techniky jsou tradiční interaktivní výstavou, kterou podeváté pořádá Západočeská univerzita společně s městem Plzní a za podpory Plzeňského kraje. Do centra města letos festival vědy zavítá v pátek 12. a v sobotu 13. září.

Program celé akce je jako každý rok rozdělen do dvou částí. Od pondělí do čtvrtka (8. – 11. září) zve do univerzitního kampusu na Borských polích, kde budou mít zájemci možnost nahlédnout do laboratoří a do špičkových univerzitních pracovišť. Mohou si vyzkoušet různé pokusy a měření, vidět v akci nejmodernější přístroje nebo se zúčastnit speciálních kurzů.

Expozice věnovaná lidskému mozku bude letos jednou z novinek. V ní si lidé budou moci sami vyzkoušet, zda silou mysli dokážou ovládat například robotické koule nebo kurzor na obrazovce. Celkem pro ně v centru města bude v pátek a v sobotu připraveno 38 expozic. Nabídnou robotická vozítka, sekci s astronomií a kosmonautikou, 3D tisk jedním tahem a další experimenty a lákadla.

„Dny vědy a techniky prezentují to, co se odehrává na univerzitě, představují technické a přírodovědné obory, ukazují, že věda nebolí,“ říká rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová. Podle ní akce každoročně osloví tisíce lidí, loni dvoudenní část v ulicích vidělo kolem dvaceti tisíc návštěvníků.

„Z tématu technického vzdělávání se stává skoro vyprázdněný termín, ale v Plzni jsou za ním konkrétní projekty. Dny vědy a techniky jsou jedněmi z nich. Technicky zdatné lidi naše město potřebuje, protože právě na nich závisí prosperita našeho města,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Zveřejněno: 12. 9. 2014, Pecuch Martin