Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Brigádní generál Miroslav Štandera slaví…

Brigádní generál Miroslav Štandera slaví významné životní jubileum

Generál Štandera při přijetí na radnici

Foto: generál Štandera při přijetí na plzeňské radnici

Významného životního jubilea se dnes dožívá brigádní generál a válečný pilot Miroslav Štandera. Do československého vojenského letectva vstoupil dobrovolně v roce 1936. Za války létal ve Francii i Velké Británii. Po událostech v roce 1948 uprchl z Československa zpět do Anglie, kde ve službách RAF působil ještě sedm let. Do Plzně se vrátil v roce 1994.

Své pětadevadesáté narozeniny oslavil Miroslav Štandera 7. září na letišti v Letkově, kde nechyběla přehlídka historických bojových letadel a kam mu přišly poblahopřát stovky lidí, včetně zástupce Generálního štábu Armády České republiky, britského vojenského atašé nebo primátora Martina Baxy.

„Při pohledu na Váš životopis je až neuvěřitelné, co všechno jste ve svém životě zažil a jakým protivenstvím jste musel čelit. Ale vždy rovně a přímo, s jasným a odvážným postojem. Zcela po zásluze jste byl oceněn francouzským Řádem čestné legie - stupeň rytíř, propůjčením řádu T. G. Masaryka z rukou prezidenta České republiky, a stal jste se čestným občanem našeho města. Mohl bych konstatovat: mimořádný život a zásluhy - mimořádná ocenění. Svým dosud aktivním životem dnes představujete hodnotu, které si velmi ceníme a jsme hrdi na to, že jste občanem našeho města. Jako výraz naší úcty si Vám dovoluji společně s tímto dopisem zaslat dárek, pamětní minci města Plzně,“ napsal v osobní gratulaci primátor Martin Baxa.

Zveřejněno: 5. 10. 2013, Pecuch Martin