Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Blíží se víkend, o kterém byste v Plzni…

Blíží se víkend, o kterém byste v Plzni neměli chybět

Renesanční radncie v Plzni

Foto: Petr Ježek

Druhý červnový víkend v Plzni nabídne akci opravdu pro každého. Ať už se rozhodnete strávit tu jeden večer nebo celý víkend, čeká vás spousta zajímavých akcí. Jako každý týden pro vás máme přehled tipů, kam vyrazit o víkendu.

  • Noc kostelů

Páteční večer si rezervujte pro Noc kostelů. V netradiční hodinu můžete v Plzni navštívit více než dvacet míst, kde jsou připraveny koncerty, přednášky nebo komentované prohlídky. Například program v katedrále sv. Bartoloměje startuje už v 15 hodin, kdy začínají komentované prohlídky podkroví katedrály.  Prohlédnout si můžete také málo přístupný barokní kostel sv. Anny v Bezručově ulici nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. K návštěvě jednotlivých míst budete moci využít speciální linku historického autobusu, která vás doveze i na vzdálenější místa. Podrobný program v jednotlivých kostelích najdete zde.

  • Historický víkend

Po celý víkend se Plzeň vrací v čase zpátky do doby Rudolfa II. Těšit se můžete na obřího Golema, šermířské souboje, rytířské turnaje, kejklíře, středověké tržiště i celou řadu koncertů a divadelních představení. Pestrý program nabídne od pátku do neděle hlavní scéna na náměstí Republiky i dobové ležení v Mlýnské strouze. V sobotu vás čeká také velkolepá show na travnaté ploše U Ježíška. Ve 14 hodin se zde objeví průvod císaře Rudolfa II., který se poté vydá do historického centra. Následovat bude velký jezdecký turnaj a střelecká potyčka Pasovští proti Plzeňským. V sobotu večer se můžete v masce zúčastnit Vejšlapu strašidel. Program najdete zde.

  • Folklor z celého světa

Historický víkend tradičně propojuje svůj program s Mezinárodním folklorním festivalem. Také letos budou zahraniční hosté zářit na hlavní scéně na náměstí Republiky. Vystoupí soubory z Francie, Itálie, Řecka, Slovenska a Spojených států.  Na festivalové scéně U Branky se představí také domácí hosté. Připraveny budou také taneční dílny pro veřejnost nebo divadelní pohádky pro děti. Podrobný najdete zde.

  • Pivní fest

O pivo v Plzni samozřejmě není nouze, ale pokud byste rádi ochutnali také nějaké ty speciály, vydejte se v pátek nebo v sobotu do DEPO2015 na Pivní fest. Představí se tu tři desítky pivovarů a na 150 druhů piv. Připraveny jsou také soutěže o nejlepšího výčepního i nejlepší piva festivalu v pěti kategoriích a k tomu doprovodný hudební program. Čekají vás adrenalinové atrakce i soutěže o ceny. Více se dozvíte na www.pivnifest.cz.

  • Den Bohemia Sektu ve Starém Plzenci

Do Starého Plzence vás většinou lákáme na hrad Radyně. Tentokrát pro vás máme pozvánku do Bohemia Sektu, kam se v sobotu můžete vydat nejen na ochutnávku místních šumivých vín, ale také za skvělou hudbou. Vystoupí zde totiž Čechomor a Adam Mišík. Pokud se vydáte do Plzence, doporučujeme také vycházku na místní Rotundu sv. Petra a Pavla. Každou první sobotu v měsíci odpoledne se zde konají komentované prohlídky. Její návštěva opravdu za ten náročný výstup do kopce stojí.

  • Víkend otevřených zahrad

Také v Plzni, podobně jako jinde v Čechách, se v sobotu a v neděli otevřou návštěvníkům zahrady a málo přístupné parky. V Plzni se budete moci podívat například do Luftovy zahrady, na hřbitov Všech svatých na Roudné, do klášterní zahrady na Jiráskově náměstí, do zahrady na střeše nebo do arboreta Sofronka. Podrobný program akcí na jednotlivých místech najdete zde.

  • Komentovaná prohlídka Plzeň v proměnách času

Minulý víkend začala sezona letních večerních tematických prohlídek, které se budou pravidelně konat každou sobotu až do konce září. Tuto sobotu od 20 hodin vás čeká vycházka s archivářkou Věrou Novou, jejíž vizáž připomíná 70. léta. Ukáže vám Plzeň takovou, jaká kdysi bývala, ale dnes už není. Dozvíte se například, kde se v Plzni nacházely stáje pro slony, proč si plzeňští sami postavili kasárny nebo kdo to byli roháči. Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru nebo online zde. Sraz účastníků je před Turistickým informačním centrem.

  • Velký sraz mláďat v zoo

V sobotu máte ideální příležitost vydat se s těmi nejmenšími podívat na letos narozená mláďátka do zoo. Na stanovištích u zeber, velbloudů nebo na vyhlídce u nosorožčího mláděte Růženky bude připraven speciální program. Čekají vás interaktivní stanoviště, kde budete své síly moct poměřit se zástupci zvířecí říše. Maminky se mohou naučit, jak správně uvázat nosící šátky, jak provádět masáž kojenců nebo cvičit s miminky. Všechny Růženky a maminky, kterým se narodilo miminko 5. 2. 2017 (v den, kdy i Růženka přišla na svět), mají vstup za 20 korun. Rodný list přineste s sebou.

  • Večer deskových her v Papírně

Od 19 hodin bude v pátek večer Papírna patřit hráčům deskových a karetních her. A to bez omezení věku. Přihlížet budou i zkušení lektoři, kteří pomohou rozsoudit sporný tah nebo pomohou s pravidly. A když navíc dorazíte v kostýmu, který se bude nejlépe týkat právě deskových nebo jiných her, vstup máte zdarma. Jinak si musíte připravit 30 korun. Ať tak nebo tak, čeká vás zábava po celý večer.

  • Výstava o třetí ženě Adolfa Loose ve Staré synagoze

Plzeňanka Klára Becková byla třetí a poslední žena architekta Adolfa Loose. Jeho bytové interiéry, které za první republiky navrhl pro bohaté klienty z řad místní židovské komunity, můžete v rámci komentovaných prohlídek navštívit každý čtvrtek, sobotu a neděli (vstupenky a více informací na www.adolfloosplzen.cz). Od 5. června až do konce prázdnin můžete navíc ve Staré synagoze (vchod do vnitrobloku z domu ve Smetanových sadech 5) zhlédnout výstavu, která se věnuje výjimečné ženě, která po jeho boku stála na sklonku jeho života. Fotografka Klára Becková je autorkou Loosova literárního portrétu, který je dodnes zdrojem cenných informací o složité osobnosti architektonického génia. Sama Klára bohužel neunikla osudu většiny plzeňských Židů a v roce 1942 zahynula v koncentračním táboře v Rize. Výstava je otevřena denně od 10 do 18 hodin kromě sobot a židovských svátků.

Text: Helena Prokopová, Plzeň - Turismus


Zveřejněno: 9. 6. 2017, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Inovujeme Plzeň
7. 6. 2024 - 8. 6. 2024
Inovujeme Plzeň
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni