Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Blíží se 9 týdnů kultury, vůní i chutí baroka

Blíží se 9 týdnů kultury, vůní i chutí baroka

Ilustrační obrázek

V pondělí 29. června začíná nejrozsáhlejší festival barokní kultury v České republice „9 týdnů baroka“. Nabídne bohatý program během celých prázdnin v 63 unikátních lokalitách Plzeňského kraje. Den po dni bude odkrývat bohatství západočeského baroka a umožní návštěvníkům zažít dobovou atmosféru všemi smysly. Festival s více než 120 soubory, umělci a účinkujícími pořádá společnost Plzeň 2015 ve spolupráci s pěti desítkami regionálních partnerů.

V prvním týdnu se představí krajina jižně od Plzně, rodiště sv. Jana Nepomuckého, světce střední Evropy a jednoho z českých zemských patronů s přitažlivými programy na barokních zámcích Kozel a Žinkovy. Festival začíná v pondělí ve Spáleném Poříčí, pokračuje v Nových Mitrovicích a Žinkovech, v Nepomuku a na zámku Kozel. Slavnostní zahájení se uskuteční až v sobotu 4. července na Zelené Hoře prohlídkami jinak nepřístupného zámku, dobovými tanci, hudbou, divadlem, ohňostrojem a představením barokní opery Francesca Cavalli La Calisto v podání souboru Collegium Marianum.

„Při výběru programu jsme mysleli na rodiny s dětmi, mládež, dospělé i seniory, na kulturní turisty, znalce vážné hudby, poutníky, na domácí i zahraniční návštěvníky. Stavíme na zkušenostech prvního ročníku, který se pod názvem ‚6 týdnů baroka‘ odehrál v loňském roce,” řekla manažerka festivalu Kateřina Melenová. Podobně jako v loňském roce bude na 21 vybraných míst zajištěna doprava historickým autobusem, dospělí za cestu tam i zpět zaplatí 50 korun, děti, studenti a senioři polovinu.

„Působivá barokní architektura západních Čech se stala výchozím bodem pro ojedinělý festival projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. V průběhu devíti týdnů budeme mít příležitost stát se svědky neopakovatelné atmosféry akcí na jednotlivých zajímavých místech Plzeňského kraje, které nám v barokních kulisách navíc nabídnou divadlo, hudbu, ale i vůně a chutě. Program festivalu je určitě výzvou a zároveň inspirací, jak originálně strávit letní čas,“ doplnil první náměstek primátora Martin Baxa.

Program koncipovaný do týdenních cyklů zacílí vždy na jednu oblast v Plzeňském kraji. Návštěvníky čekají Barokní noci s dobovými ohňostroji i špičkové hudební produkce doplněné mimo jiné o znamenité pokrmy české kuchyně. Hlavní program, který bude v každé z devíti oblastí soustředěn do víkendových dnů, nabídne hned několik velkých hudebních událostí. „V rámci festivalu se blýsknou největší hvězdy české barokní scény,“ uvedla Markéta Cukrová, hudební dramaturgyně festivalu.

Korunou programu je obnovená světová premiéra barokní korunovační opery J. J. Fuxe Costanza e Fortezza na historicky věrné replice barokního divadla, kterou představí Musica Florea & Florea Theatrum ve Světcích u Tachova 31. července a 1. srpna. Dále Mše h moll J. S. Bacha v podání Collegia 1704 v klášteře Kladruby, kde se uskuteční u příležitosti oslav 900 let výročí založení kláštera 2. srpna v rámci programu festivalu ještě další, zcela mimořádný koncert Ivy Bittové a jejích hostů. K dalším vrcholům patří koncert Čtvero ročních dob A. Vivaldiho v podání Gabriely Demeterové a souboru Ensemble 18+ v Mariánské Týnici 15. srpna. Celou akci zakončí 30. srpna Barokní slavnost v Sušici.

Otevři si Plzeň 2015! v novém okně

Zveřejněno: 24. 6. 2015, Pecuch Martin