Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Biskup František Radkovský požehná zvířatům…

Biskup František Radkovský požehná zvířatům z erbu

Novou tradici žehnání zvířat zavede letos Plzeň na světový den zvířat 4. října. „Připomene 580 let od obléhání města Plzně roku 1433, kdy Plzeňané při výpadu za brány města ukradli obléhajícím husitům dvouhrbého velblouda,“ uvádí Jiří Boudník, jeden z organizátorů akce.

Akce začne v 17 hodin, kdy bude plzeňský biskup František Radkovský žehnat zvířatům z plzeňského znaku – bílé chrtici, dvouhrbému velbloudovi a černému orlovi. Následovat bude žehnání ostatních zvířat, která přivedou jejich majitelé do dvora bývalého františkánského kláštera ve Františkánské ulici.

„Po žehnání se průvodci odeberou se svými třemi zvířaty pomalým krokem Františkánskou ulicí a zastaví se u kašny ´Velbloud´, poté u kašny ´Chrtice´, dále budou pokračovat ke konstrukci s novými zvony mezi katedrálou a morovým sloupem a nakonec před radnici, kde je přivítá primátor Martin Baxa. Návrat na dvůr farnosti bude okolo kašny "Anděla" buď zpět Františkánskou ulicí, nebo ulicí Smetanovou a přes Kopeckého sady,“ doplňuje Boudník.

Zveřejněno: 2. 10. 2013, Pecuch Martin