Bibliobus Knihovny města Plzně vozí knihy za čtenáři už dvacet let
Bibliobus (fotografie: Knihovna města Plzně)
Knihovna města Plzně patří mezi jediné dvě české knihovny, které provozují bibliobus. Na zakázku vyrobený vůz, který v západočeské metropoli objíždí v týdnu devět zastávek, využívá ročně čtyři a půl tisíce návštěvníků. Vloni si takto vypůjčili více než 21 tisíc knih. Mnozí z nich mají k pojízdné knihovně velmi silný vztah, zejména starší a špatně pohybliví lidé oceňují, že knihovna přijíždí přímo za nimi do okrajových částí města. Na čtyřiapadesáti metrech zkosených polic přiváží ke čtenářům až 3 500 svazků knih.
Na oslavu 20. výročí této unikátní služby připravila Knihovna města Plzně slavnostní odpoledne. V pátek 3. června od 14 do 18 hodin v prostoru městských sadů U Branky zájemcům nabídne prohlídky bibliobusu s výkladem knihovnice, pamětní pohlednice, dětem vědomostní soutěže a další. Programem provede televizní moderátor Jiří Bláha za hudebního doprovodu skupiny Sebranka Trio.
„Bibliobus jezdí v ulicích Plzně rovných 20 let. V roce 1996 jsme navázali na činnost pojízdných knihoven z 50. let. Tehdy knihovna plnila krajskou funkci a v letech 1954 až 1958 provozovala dva bibliobusy v okolí Plzně a v pohraniční oblasti. V době největší slávy jezdily do čtyř okresů a kromě půjčování literatury promítaly večer také filmy. Jeden vůz ujel za měsíc 1 600 kilometrů a za den objel až sedm vesnic,“ uvedla ředitelka Knihovny města Plzně Helena Šlesingerová. Jak houstla síť knihoven v pohraničí, ztrácely bibliobusy na významu a ke konci 50. let zanikly.
Do plzeňských ulic se knihovna na kolech vrátila 3. června 1996, aby nahradila některé ze zrušených malých poboček. V srpnu 2007 knihovna získala namísto repasovaného vozu Karosy zcela nový na zakázku vyrobený vůz typu Irisbus Crossway za 5,3 milionu korun.
„Knižní fond máme vlastní, převažuje v něm beletrie, samozřejmě i ta odpočinková. Široká je i nabídka časopisů, až padesát titulů z letošního a loňského roku. Novinky dostáváme každých čtrnáct dnů. Podle zájmu čtenářů navíc vybíráme a dovážíme knihy ze skladu na Slovanech,“ přiblížila specifický provoz jeho vedoucí Jitka Hlavničková. Pracuje zde již 17 let a spolu s řidičem tvoří dvoučlennou posádku, která od pondělí do čtvrtka mezi 10. a 18. hodinou nabízí Plzeňanům knihovní služby, pátek je věnován údržbě vozu a fondu. Na jednotlivých stanovištích zastavuje knihovna na různě dlouhou dobu. „Na jedné zastávce navštíví bibliobus obvykle kolem 30 lidí, dvě třetiny pravidelných čtenářů jsou senioři, zbytek tvoří maminky na mateřské dovolené nebo školní děti, převážně dívky,“ řekla knihovnice. Nejvíce registrovaných čtenářů, celkem 72, je na zastávce v Tomanově ulici na Borech, naopak nejslabší zájem 12 lidí bývá v Bukovci.
„Měsíčně náš bibliobus urazí 400 kilometrů, průměrně natankujeme 280 litrů nafty, kterou využíváme jak na jízdu, tak na topení. Celková plocha vozu je 32 metrů čtverečních a vstupuje se do něj jako do klasického autobusu, místo sedaček tu ale najdete regály s knihami a malý pult,“ doplnil řidič Karel Marvánek. Ten má na starosti nejen řízení a údržbu vozu, ale zdatně pomáhá i při půjčování knih.
V České republice provozuje pojízdnou knihovnu také Městská knihovna v Praze, která má tři bibliobusy. Podstatně větší tradici mají tyto služby v zahraničí, například v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku, kde jsou hojně využívané. Ve Finsku jezdí více než 150 pojízdných knihoven, mezi nimi i autobusy specializované výhradně na dětské čtenáře. V Norsku a Švédsku jsou dlouho zavedené také plovoucí knihovny. V Chile zajišťují tuto službu roznašeči s batohem na zádech nebo mobilní kola, v Keni tři velbloudi.