Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Básník Josef Hrubý získal jako první…

Básník Josef Hrubý získal jako první uměleckou cenu za celoživotní dílo

První Umělecké ceny města Plzně byly předány

Prvními držiteli uměleckých cen města Plzně jsou básník Josef Hrubý, akademický malíř Jiří Beránek a výtvarnice Marie Kohoutová. Ocenění obdrželi z rukou primátora Martina Baxy a náměstkyně Evy Herinkové při slavnostním setkání v Malém sále Měšťanské besedy v pátek 8. listopadu. Čtvrtou uměleckou cenu obdržela Západočeská galerie za výstavu s názvem Začátek století, která vyvolala diskusi jak mezi odbornou, tak mezi laickou veřejností.

Básník Josef Hrubý, který získáním umělecké ceny za celoživotní dílo vstoupil do pomyslné plzeňské síně slávy, prohlásil: „Jsem dojatý a trochu nervózní. Dostávám tuto cenu i za lidi, kteří jsou v tomhle městě a jsou v něm rádi.“

Jiřímu Beránkovi byla umělecká cena udělena za výstavu Síla ticha instalovanou v prostorách Světovaru. „To nejcennější je pro mne má vlastní chuť něco dělat a věřím, že cena, kterou jsem získal, mne nabudí k další práci. V životě jsem žádnou nedostal a jsem za to rád, protože jsem převážně tvořil v době totality. Za tuhle cenu jsem ale rád,“ reagoval na ocenění.

Marie Kohoutová, jejíž komiksové životopisy o Adolfu Loosovi a Jiřím Trnkovi zaujaly odbornou komisi v kategorii mimořádný počin pro umělce do 30 let, má ráda příběh a životopisy zpracované formou komiksu chápe jako možnost čtenářů nahlédnout díky nim do jejich životů. Snem Marie Kohoutové je vytvořit grafický román na vlastní námět.

Udělování cen provázela hudební vystoupení Komorního orchestru Plzeňské filharmonie pod vedením dirigenta Oldřicha Vlčka.

Zveřejněno: 9. 11. 2013, Pecuch Martin