Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Architektonický cyklus Osy města se zaměří…

Architektonický cyklus Osy města se zaměří na Americkou

Americká ulice a její význam pro Plzeň bude tématem třetího architektonického večera z cyklu Osy města. Ten pořádá spolek Pěstuj prostor a je věnován hlavním městským třídám, zejména jejich podobě a roli, kterou hrají pro současná města a jejich obyvatele. Večer zahájí příspěvek architekta Petra Klímy, věnovat se bude historii Americké od konce 19. století. Původně měl bulvár zkrátit vzdálenost mezi nově vystavěným nádražím a centrem Plzně, v meziválečné době podél něj vznikaly významné modernistické realizace.

Zdroj foto: www.pestujprostor.plzne.cz

Zkušenosti s rekonstrukcí významné městské tepny přednese Štěpán Vacík z Odboru hlavního architekta města Pardubice. Současně přiblíží praxi po znovuotevření třídy Míru, jež se po obnově stala pěší zónou a místem kvalitního života. Konfrontovat pardubickou zkušenost s plzeňskou mohou zájemci během příspěvku architekta Jana Soukupa, který promluví také o památníku Díky, Ameriko! a o komplikacích, které jeho vznik v první polovině 90. let provázely.

Program večera doplní prezentace návrhů vzniklých z architektonicko-urbanistické soutěže Americká-Sirková. Za Útvar koncepce a rozvoje města Plzně okolnosti této soutěže i dnešní situaci okomentuje urbanistka Irena Králová a diskuse se zúčastní i Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Setkání veřejnosti s odborníky je připraveno na středu 7. října od 18:30 hodin v kavárně DEPO2015. Vstupné činí 40 korun.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 6. 10. 2015, Pecuch Martin