Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Americký velvyslanec přihlížel udělování Cen…

Americký velvyslanec přihlížel udělování Cen Ladislava Sutnara

U příležitosti předávání Cen Ladislava Sutnara navštívil Plzeň velvyslanec Spojených států amerických Andrew Hirsch Schapiro. Před samotným ceremoniálem jej přijal primátor Martin Baxa a ekonomický náměstek Martin Zrzavecký. Velvyslanec při setkání přiznal, že Plzeň navštívil poprvé již v roce 1982 a vnímá proměnu města i pokrok, které jsou od té doby značné. Při diskusi se zajímal o nadcházející rok 2015 v souvislosti s projektem Evropské hlavní město kultury a jubilejní oslavy osvobození americkou armádou. Při následném slavnostním aktu velvyslanec uvedl, že Plzeň je vnímána jako nejvíce americké město v České republice.

„Tato výjimečná událost se koná několik málo dní před jedním z nejdůležitějších výročí našeho novodobého státu, před výročím 25 let od sametové revoluce. Celou tu dobu máme možnost žít ve svobodném a demokratickém státě, máme příležitost svobodně říkat své názory. Je také důležité si připomínat, že v našem městě se narodila tak významná osobnost, jakou byl Ladislav Sutnar,“ pronesl primátor Martin Baxa.

Ceny pro rok 2014 udělila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara třem uměleckým osobnostem. Za péči o umělecký odkaz Ladislava Sutnara ji převzal Steven Heller a za celoživotní umělecký přínos Zdeněk Ziegler. Oceněn byl historik umění Jiří Šetlík, jeden z nejvýznamnějších českých badatelů v oblasti výtvarných děl a poslední žijící Čech, jenž navštívil Sutnara v jeho ateliéru v New Yorku. Cenu Ladislava Sutnara získaly také dvě instituce, americká kulturní organizace The J. Paul Getty Trust a Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

Slavnostní ceremoniál sledoval syn Ladislava Sutnara Radoslav. „Tatínek rád pracoval v několika krocích. Nejprve vypracoval tužkou kresbu, která byla základní skicou. Poté obvykle přešel na větší formát, a pokud se mu dílo stále zamlouvalo, vytvořil ho ještě větší. Před dvěma roky jsme věnovali takto vyvedenou studii Venuše městu. Později jsem zaznamenal, že je v jisté oblibě především u žen, které nosí na krku šátek s tímto grafickým motivem. A když už se blíží rok 2015, měli byste zde mít tu pravou Venuši ve skutečné velikosti. Proto vám s velkou radostí věnuji Venuši, jež se původně jmenovala Venuše s havraními vlasy. My jsme ji ale přejmenovali na Venuše/Plzeň je žena,“ pronesl a předal primátorovi originál obrazu jako symbol návratu svého otce do rodného města.

Zveřejněno: 3. 11. 2014, Pecuch Martin