Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Akademická sochařka Marie Kasalická oslavila…

Akademická sochařka Marie Kasalická oslavila jubileum. Popřálo jí vedení města Plzně

Akademická sochařka a dlouholetá předsedkyně Unie výtvarných umělců Plzeň Marie Kasalická oslavila 80. narozeniny. U příležitosti tohoto jubilea ji v reprezentačních prostorách plzeňské radnice přijal primátor Plzně Roman Zarzycký a radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

240219_Kasalicka_jubileum_2

Fotografie z přijetí na plzeňské radnici: M. Pecuch

Setkání se uskutečnilo v pondělí 19. února 2024, během něj zúčastnění probrali autorčina nejznámější díla, pobavili se o grafickém designu, veřejném prostoru, sochařka zavzpomínala také na své působení na radnici v roce 1990. Všichni si společně připili a vedení města předalo Kasalické dárky a květiny.

„Přeji Marii Kasalické vše nejlepší k významnému životnímu jubileu. Přeji, aby jí pevné zdraví a vitalita provázely co nejdéle. Její elán i energie jsou opravdu obdivuhodné,“ řekl primátor Roman Zarzycký.

„U příležitosti našeho setkání bych Marii Kasalické ráda poděkovala za její práci. Mezi její nejznámější realizace patří označení všech minerálních pramenů v Karlových Varech, výtvarné herní prvky v mateřské škole v Koutě na Šumavě, v Plzni-Vinicích nebo v bývalé Vojenské porodnici. V průběhu své tvůrčí práce navrhla orientační systémy do mnoha budov, mimo jiné i na naši radnici,“ přiblížila radní Eliška Bartáková.

240219_Kasalicka_jubileum_1

Marie Kasalická se narodila 18. února 1944 v Praze. Studovala na střední uměleckoprůmyslové škole na Žižkově obor aranžerství a výstavnictví. Následně složila talentové zkoušky na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Studium ukončila v roce 1968 diplomovou prací pro Škodu Plzeň a byla první ženou, která toto studium absolvovala. Poté se přestěhovala do Plzně.

Trvalé zaměstnání v oboru nenašla, a tak se její volbou stala práce na volné noze. Tu přerušila dvouměsíčním studijním pobytem ve Slovinsku v roce 1969. V letech 1971–1976 byla zaměstnána u Hlavního architekta města Plzně a v roce 1990 krátkodobě působila jako náměstkyně primátora města Plzně pro výstavbu, životní prostředí a kulturu. V letech 1999–2008 vyučovala na soukromé škole v Mariánských Lázních dějiny umění, písmo a praxi. Byla dlouholetou předsedkyní Unie výtvarných umělců Plzeň, zajišťuje výstavy ve druhém patře plzeňské radnice.

Marie Kasalická také pozvala přítomné na svou výstavu s názvem Bylo nebylo, která bude k vidění v Galerii Jiřího Trnky od 29. února.

Text: Monika Krausová

Zveřejněno: 20. 2. 2024, Martin Pecuch