Onkologická a hematoonkologická péče se ve Fakultní nemocnici v Plzni dostane ještě na vyšší úroveň
Lékaři při péči o onkologické pacienty používají léčbu tzv. na míru a k tomu potřebují co nejkomplexnější informace. Proto Centra vysoce specializované onkologické a hematoonkologické péče Fakultní nemocnice Plzeň (FN Plzeň) čeká zásadní modernizace a obnova vybavení. Cílem projektu, který prostřednictvím Národního plánu obnovy podpořila Evropská unie, je zvýšit kvalitu a dostupnost pokročilých metod radioterapie a chirurgických technik, včetně miniinvazivní chirurgie, a podmínek pro diagnostiku a léčbu vzácných nádorových i potenciálně nádorových chorob.
FN Plzeň (ilustrační foto: M. Pecuch)
„Jako poskytovatel komplexní zdravotní péče potřebuje FN Plzeň obratem reagovat na veškeré nově zaváděné léčebné postupy ve všech oborech zároveň. Realizace tohoto projektu nám umožní zavést velké množství inovativních přístupů či metod v relativně krátkém čase, a tím posuneme úroveň poskytované péče na vyšší úroveň,“ řekl ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.
Novou zdravotnickou technikou budou vybavena pracoviště Kliniky zobrazovacích metod, Onkologické a radioterapeutické kliniky, Hematologicko-onkologického oddělení a Urologické kliniky. Na projekt s názvem Obnova a modernizace vybavení center vysoce specializované onkologické a hematoonkologické péče přispěje Evropská unie 218 miliony a další finanční zdroje zajistí nemocnice. Celková hodnota projektu je téměř 300 milionů korun, přístroje a vybavení budou pořízeny do konce ledna 2026.
FN Plzeň díky dotaci zakoupí například PET/MR hybridní systém, digitální mamograf s přímou digitalizací, CT simulátor, terapeutický RTG ozařovač i ozařovač transfúzních přípravků, dále telemanipulační/robotický operační systém, automat pro izolaci a kultivaci buněk, robotizovaný systém pro biobanking a jiné vybavení.
„Pořizovaná technika pomůže lékařům zpřesnit diagnostiku nádorových onemocnění v oblasti centrální nervové soustavy, hlavy a krku, u karcinomu prsu, gynekologických nádorů i nádorů rekta a prostaty. Bude komplexně hodnotit nejen vlastnosti nádoru, ale i stav pacienta a přidružené choroby. Příslibem pro mnohé onkologické pacienty, zejména v případě vyčerpání možností standardní léčby, je buněčná terapie, která je připravována jako specifická, vysoce personalizovaná terapie na základě komplikovaných výrobních postupů. Automatizace této přípravy významně zvýší úspěšnost terapie a zároveň umožní podávat vysoce kvalitní přípravky větší skupině pacientů,“ dodal ředitel Šimánek.
Projekt Obnova a modernizace vybavení center vysoce specializované onkologické a hematoonkologické péče FN Plzeň je financován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR.
Editace textu: Monika Krausová