Město Plzeň - bezbariérový web


Přečíst článek nahlas

Ani kapka nazmar hledá nové projekty

Nadační fond Zelený poklad, jenž je zřizován městem Plzní, vyhlašuje už osmým rokem výzvu Ani kapka nazmar na podporu projektů, které budou lépe hospodařit s dešťovou vodou. Uzávěrka prvního termínu příjmu žádostí je už 30. dubna.

Dotace jsou udělovány například na realizaci zelených střech, vertikálních zahrad či na sběr a další využití dešťové vody. Žádoucí je, pokud jsou praktické realizace kombinované se vzdělávacími aktivitami. O dotaci ve výši až půl milionu korun mohou plzeňské mateřské i základní školy a spolky žádat ve dvou termínech, a to do 30. dubna nebo do 31. října letošního roku. Mezi úspěšné žadatele fond plánuje rozdělit až 2 miliony korun.

Ilustrační foto: V. Štaif

Ilustrační foto: V. Štaif

Stále také běží výzva od sdružení ENVIC, které nabízí plzeňským školám všech stupňů významnou pomoc při realizaci projektu. „Zprostředkujeme statický posudek – zda a případně jaký druh zelené střechy bude možný. Následně je možné zažádat na základě zmíněné grantové výzvy o samotnou realizaci střechy, u větších projektů i po etapách. Je to velká příležitost pro školy, jejichž střechy vyžadují rekonstrukci,“ vysvětlil Václav Čubr ze sdružení ENVIC, které v této věci s fondem spolupracuje.

Konzultace využily v minulém roce například Tyršova základní a mateřská škola, Spolek ŽIVO, Gymnázium Františka Křižíka a další. Pozitivně již vyšlo statické posouzení pro Tyršovu základní školu, kde vznikne už druhá zelená střecha, tentokrát na budově mateřské školy. I v Černicích se mohou radovat z další zelené střechy, a to na budově Spolku ŽIVO, který zde provozuje dětskou skupinu.

Ve stejných termínech si plzeňští zájemci mohou požádat i o podporu v Základním grantovém programu. V minulém uspěla například Střední škola stavební, která ve škole zřídila speciální ekoučebnu zaměřenou na udržitelné bydlení a zároveň získala i mezinárodní certifikát ekoškoly. Velmi oblíbený mezi žadateli je i speciální grantový program Nás učí příroda, který je určený pro systematickou ekologickou výchovu předškolních dětí.

Více o grantové výzvě, podpořených projektech, ale i o tom, jak lze pomoci zlepšit životní prostředí v Plzni, a plánovaných školeních je na webu:
www.zelenypoklad.org

Editace textu: Hana Josefová