Webkamery
ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityZaposlouchejte se v Plzni do příběhů interiérů od světoznámého architekta Loose

Zaposlouchejte se v Plzni do příběhů interiérů od světoznámého architekta Loose

 Pro paní Hedviku navrh Adolf Loos pokoj v barvách Van Goghových slunečnic.

Architekt Adolf Loos se proslavil především svými realizacemi ve Vídni. V Česku patří k jeho nejznámějším dílům pražská Müllerova vila. Začátkem 20. století vytvořil také několik bytových interiérů v Plzni. Několik z nich se dochovalo a jsou zpřístupněny veřejnosti.  Vynikají nejen nadčasovým designem, ale také poutavými příběhy svých původních majitelů. Na komentovaných prohlídkách Loosových interiérů v Plzni poznáte obojí (rezervace vstupenek na www.adolfloosplzen.cz).

  • Heddin žlutý pokoj

Přátelská a hravá atmosféra místnosti vystihuje povahu jeho obyvatelky. Adolf Loos by učarován energičností maminky paní Jany Brummelové a stejně tak jejím intelektem a zájmem o umění. Potěšil tedy Heddu obývacím pokojem v barvách jejích oblíbených Van Goghových Slunečnic.  Nepochybně si tato drobná paní získala nejedno srdce. Sama jej ale měla i pro druhé a aktivně se angažovala v dobročinnosti, předsedala Spolku židovských žen a dívek v Plzni, skrze nějž podporovala kulturní a humanitární činnost. I když byl její příběh násilně přerušen v Terezíně roku 1943, její srdečnost jakoby v domě zůstala napořád.

  • Příšerná mazanice

„Cizí muž poklekne na lavici a snímá ze stěny jeden obraz.“ Tak píše Klára Becková ve svých pamětech o svém prvním setkání s Loosem. Bylo jí tehdy 15 let a v obývacím pokoji svého otce na Klatovské třídě 12 se střetla s mužem, který ji v první vteřině rozčílil. Jak si to mohl dovolit, sundávat jejich obrazy a v jejich bytě! Navíc ten, který malovala ona sama pro svého otce Ottu. Prý, že to byl škvár. A přeci, když se o pár let později znovu setkají, přeskočí už docela jiná jiskra. Z Kláry se brzy stává v řadě třetí, a jak se ukáže i poslední Loosova manželka. Život s Dolfim byl však právě tak bouřlivý jako jejich první setkání.

  • Černobílý svět

Tíživá atmosféra druhé světové války dolehla i do fantastického salonu od Loose. Mezi stěnami obloženými mramorem „fantastiko“ se odehrály nejvýznamnější události města Plzně. Příběh odvážného židovského mladíka Hanuše Semlera, který se svou rodinou prchá z domu na Klatovské třídě 19. Hanuš se ovšem nechtěl skrývat v exilu. Rozhodl se bojovat.  A tak se po výcviku na palubního mechanika dostává k 311. československé bombardovací skvadroně Royal Air Force a se slavným letounem Consolidated B-24 Liberator osvobozuje Evropu od nacistů. Přitom se přímo v jeho bývalém domově usídlil wehrmacht, jehož generál George von Majewski v Loosově interiéru nakonec podepíše kapitulační listinu do rukou americké osvobozující armády.

Mramor fantastiko použil Adolf Loos v domě Semlerových na Klatovské třídě 19 v Plzni.

Zveřejněno: 14. 8. 2019, Helena Mařanová

Tradiční akce města Plzně