5 tipů na letní výlety z Plzně

Připravili jsme pro vás pět tipů na letní výlety v okolí Plzně. Nezaberou vám víc než den a je jen na vás, jestli je absolvujete autem, pěšky nebo na kole.

Zřícenina hradu Radyně nedaleko Plzně
Foto: David Charouz (via instagram)

Do Plzně už přišlo opravdové léto, prázdniny jsou za rohem. Ať už v Plzni pobýváte jenom pár dnů anebo jste tu často, občas se vyplatí vydat se z rozpáleného města ven a poznat i jeho okolí.  Připravili jsme pro vás pět tipů na letní výlety v okolí Plzně. Nezaberou vám víc než den a je jen na vás, jestli je absolvujete autem, pěšky nebo na kole.

Výhled na město z rozhledny Krkavec

Na rozhlednu Krkavec na stejnojmenném kopci nad Plzní, snadno dojdete či dojedete krásnou přírodou po některé z turistických stezek. Cyklisté ocení značené cyklostezky protínající okolí rozhledny. Na vrchol však můžete vyjet i autem. Pak už zbývá jen užít si výhled na Plzeň, Šumavu, bavorské pohoří Hohenbogen nebo Brdy a něčím malým se tu občerstvit. Otevřeno je tu od úterý do pátku od 15 do 19 hodin, o víkendech od 10 do 17 hodin. Cestou tam nebo zpátky se můžete vykoupat v některém z nedalekých rybníku. Ke koupání je vhodný například Kamenný či Velká bolevecký rybník.

Na hrad do Radyně

Královský hrad Radyně byl postaven za vlády Karla IV. na kopci u Starého Plzence. Kromě návštěvy zříceniny a nejvyšší vyhlídkové věže v okolí Plzně stojí za pozornost i skalní útvary v lese pod hradem. Dostanete se sem po dobře značených turistických a cyklistických stezkách. Děti tu určitě zaujme pověst o založení hradu mstivým Radoušem. V podhradí si můžete v místní restauraci vychutnat příjemný oběd či svačinu.

Lodí po Berounce

Ideálním místem, kde strávit horké letní dny, je v okolí osvěžující řeky. V Plzni najdete hned čtyři, respektive pět. Milovníci vodních sportů si mohou na celý den v půjčovně půjčit loďku i s výbavou a řeku si sjet. Nejlépe sjízdná je řeka Berounka. Nasednout můžete v Plzni na soutoku Mže a Radbuzy a vystoupit o pár kilometrů dál, záleží jen na vás, jak dlouhý úsek budete chtít ujet. 

Procházka v parku zámku Kozel

Zámek Kozel je klasicistní lovecký zámek s nádherným parkem, který láká k procházkám a s přírodním rybníkem, kde si můžete zapůjčit loďku. Od Plzně je vzdálený 15 km. Na zámku Kozel se navíc konají kulturní akce různého charakteru, za kterými můžete svůj výlet také směřovat. Podívejte se na doprovodný kulturní program, během prázdnin si tu užijete divadelní představení, koncerty a zajímavé výstavy. 

Na koupačku na přehradu Hracholusky

Na celodenní koupačku se můžete vydat na přehradu Hracholusky, která je od Plzně vzdálená jen 25 kilometrů. Najdete tu skvělé zázemí pro rodiny s dětmi, rekreační objekty, chatky a kempy. A pokud by vás už koupání omrzelo, na pravém břehu Mže si můžete prohlédnout zříceninu hradu Buben nebo se po přehradě projet v legendárním parníku Plzeň.

Západ slunce na hracholuskou přehradou
Foto: adriana_k.h