ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityJak si v Plzni užít svatováclavský víkend?

Jak si v Plzni užít svatováclavský víkend?

Letecký pohled na Plzeň
Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz

První podzimní svátek nám letos vyšel na sobotu, ale co se dá dělat. Pokud se rozhodnete druhý podzimní víkend strávit v Plzni, nudit se nebudete. Sezona zajímavých akcí a festivalů pořád ještě nekončí. Stačí si jen vybrat z našeho víkendového programu.

• Plzeňský festival vína

Na podzim Plzeň patří především pivním festivalům, ale pro všechny, kteří pivo nepijí anebo si od něj rádi odpočinou, je tady podzimní edice Plzeňského festivalu vína. Uprostřed historického centra v lokalitě U Branky budete moct v pátek a v sobotu ochutnat vína z dvaceti pečlivě vybraných vinařství. Nebude chybět cimbálová muzika ani dobré jídlo. Vstupenky na festival koupíte na místě.

• Plzeňské ohýnky

Večerní oblohu u Borské přehrady v sobotu rozzáří ohňostroje. Ve sportovním areálu Škodaland se koná tradiční přehlídka ohňostrojů Plzeňské ohýnky. Letos poprvé se na akci s podtitulem Kouzla v oblacích představí i tichý ohňostroj. Doprovodný program na místě začne už v 15 hodin. Vystoupí mimo jiné Pavel Callta a Abba Stars. Vstupné je 30 Kč

• Country den v Plzni

Po pestré sezoně letních hudebních festivalů si i v Plzni konečně přijdou na své milovníci country a bluegrassu. Country den v Plzni přivítá v kulturním centru DEPO2015 legendy jako je František Nedvěd, Miluška Voborníková, Zelenáči, Schovanky a spoustu dalších. Vstupenky je možné koupit v předprodeji online. Akce má zároveň také benefiční charakter, část ze vstupného půjde na podporu popálené Natálky.

• FotoFest v DEPO2015

Amatérští i profesionální fotografové se o víkendu sejdou v DEPO2015. Budete se tu moc seznámit s nejnovějšími trendy i novinkami na trhu a samozřejmě si i řadu z nich vyzkoušet. Připraveny jsou také zajímavé workshopy a přednášky. Řešit se budou portréty, svatební foto i záběry z cest. Využijte skvělé příležitosti a přijďte se zeptat na cokoliv, co vás zajímá.

• Dny českého piva v Plzeňské Prazdroji

Na oslavy uvaření první várky Plzeňského prazdroje si musíme ještě týden počkat, nicméně čekání si můžete zkrátit v areálu pivovaru na jiné akci. V rámci Dnů českého piva připravil Plzeňský Prazdroj speciální architektonické prohlídky pivovaru, která vás seznámí s historií a rozvojem pivovarského areálu. Podíváte si i do reprezentačních prostor. Vstupenky na prohlídky je možné zakoupit online.

• Víkend otevřených ateliérů

Nahlédnout po ruce umělců z různých výtvarných oborů i zúčastnit se tvořivých dílen a workshopů budete moci v sobotu a v neděli na téměř šedesáti místech po Plzni. Chystá se Víkend otevřených ateliérů. Obdivovat bude moci tvorbu malířů, kreslířů, sochařů, grafiků, šperkařů, oděvních návrhářů, architektů, designérů, tvůrců plastik i mnohých jiných. Na řadě míst budete moci sami něco vytvořit. Vstup je do všech ateliérů zdarma. Více informací se dozvíte v našem článku na webu Plzeň pro děti.

• Rytířský turnaj u Ježíška

Rytíři na koních, šermíři, středověký tanec a hudba. Sobotní rytířský turnaj v Parku u Ježíška nabídne vše, co k takové akci patří. Na počest Karla IV. a jeho manželky Anny Falcké se ve městě vždy věrném králi sjedou pánové včetně Buška z Velhartic, aby bojovali o čest i slávu. Vstupenky na jednotlivá představení můžete zakoupit přes Plzeňskou vstupenku.

• Neděle v depu – beztrh

Nakoupit v supermarketu tak, abyste si domů nepřinesli tunu zbytečných, především plastových obalů je skoro nemožné. V neděli si budete moci v depu vyzkoušet, že když se chce, tak to jde. Přineste si na beztrh s sebou tašky, sáčky, lahve a další nádoby a nakupte bez obalu všechno, na co budete mít chuť. A nebude se jen nakupovat, ale i diskutovat a besedovat o různých formách recyklace a dalších způsobech, jak planetě trochu odlehčit.

• Farmářské trhy na náměstí Republiky

Jako každou sobotu můžete i tentokrát od 8 do 12 hodin nakoupit a užít si skvělou snídani na náměstí Republiky na farmářských trzích. Nakoupíte tu vše potřebné na víkendový oběd i zásoby do spíže od místních farmářů a prodejců masa a uzenin, zeleniny a ovoce nebo čerstvého pečiva.

• Poslední víkend výstavy Kubišta – Filla

O víkendu máte poslední příležitost prohlédnout si v Masných krámech unikátní výstavu dvou českých umělců a představitelů kubismu Bohumila Kubišty a Emila Filly. Nápadité grafické pojetí výstavy, které ke každé etapě děl obou autorů přisuzuje konkrétní vztahy v uměleckých komunitách, vás přímo vtáhne do uměleckého dialogu těchto dvou rozdílných osobností.  Nenechte si ji ujít!

• Noc vědců v Techmanii

Letošní Noc vědců nese podtitul šetrně k planetě, a tak není divu, že si budete moci zkusit vyrobit vlastní elektřinu, nebo obdivovat model vlaku ovládaný soustředěním a napájený hybridní vodíkovo-elektrickou pohonnou jednotkou. V pátek večer od 17 do 22 hodin vás v Techmania Science Center čekají experimenty, přednášky i workshopy. Vstupné do Techmanie navíc bude stát pouze 30 korun.

• Škoda Fit  Půlmaraton

Běžecký závod, který startuje přímo na centrálním náměstí Republiky, nabídne skvělý sportovní zážitek pro běžce i diváky, na které čeká bohatý doprovodný program. Kromě klasické půlmaratonské trati se můžete zúčastnit také štafet nebo dětských běhů. Přihlásit se je možné přímo na místě i v den závodu. Takže žádné výmluvy!

• Farmářské trhy na náměstí Republiky

Jako každou sobotu můžete i tentokrát od 8 do 12 hodin nakoupit a užít si skvělou snídani na náměstí Republiky na farmářských trzích. Nakoupíte tu vše potřebné na víkendový oběd i zásoby do spíže od místních farmářů a prodejců masa a uzenin, sezonní zeleniny a ovoce nebo čerstvého pečiva.

Zveřejněno: 23. 9. 2019, Helena Mařanová