ÚvodTuristaUžitečné informaceAktualityCo se chystá v Plzni na prodloužený sváteční víkend?

Co se chystá v Plzni na prodloužený sváteční víkend?

Morový sloup před plzeňskou radnicí
Foto: Ladislav Renner

Tento víkend bude o den delší, a větší důvod něco podniknout. Pondělní státní svátek přímo vybízí k výletu nebo k návštěvě nějaké na nějakou zajímavou akci. Co třeba Plzeň?

• Plzeňské oslavy vzniku republiky

Jako každý rok se říjnový sváteční víkend nese v duchu oslav vzniku Československa. V pondělí 28. října můžete vyrazit na nejednu zajímavou akci. Většina turistických cílů má ten den otevřeno za symbolické vstupné 28 korun či méně.  Zdarma a bez předchozí rezervace se budou prohlídky konat například i v rotundě sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci či na hradě Radyně. V podvečer se koná tradiční lampionový průvod, který o půl šesté vyrazí z Masarykova náměstí na náměstí republiky, kde jej zakončí slavnostní ohňostroj. Další tipy na to, kam vyrazit s rodinou najdete v našem článku.

• DEPO Street Food Market

V rámci oslav vzniku republiky je 28. října na programu i DEPO Street Food Market. Rájem pro všechny mlsouny a požitkáře se stane DEPO2015, které zaplní stánky a foodtrucky s pochoutkami všeho druhu. Zúčastněné stánkaře organizátoři postupně zveřejňují na facebooku, tak je sledujte a nechte si sbíhat sliny na pondělí. Náš tip: V Makerspace, tedy sdílené dílně v depu, si tentokrát můžete dát voňavý svařák.

• Kapely s příběhem na náměstí Republiky

V pátek se na náměstí Republiky uskuteční akce připomínající blížící se výročí 30 let od pádu železné opony. Hudební happening Kapely s příběhem vás pozve ke vzpomínkám na písně, které provázely český národ na cestě od totality k demokracii. Pozvání přijal písničkář Jiří Dědeček i nejstarší československá folková skupina Spirituál kvintet. Až do soboty 26. října máte zároveň možnost na náměstí republiky navštívit speciální projekční dóm, ve které můžete zhlédnout Multimediálního průvodce Československem 1948–1989.

• Čistá Plzeň Fest

Po úspěchu na červnovém festivalu Industry Open připravuje městská společnost Čistá Plzeň další akci pro veřejnost. I tentokrát si v areálu v ulici Edvarda Beneše 23 budete moci prohlédnout popelářské vozy a další svozovou techniku, zjistit, jak správně třídit odpad nebo se vyřádit na recyklovaném hřišti. Celodenní program se koná v sobotu 26. října a je pro všechny zdarma. Začíná se v 10 hodin ráno a končí v pět odpoledne.

• Co dělat v Plzni, když se zkazí počasí?

Pokud nám přestane přát počasí a babí léto se s námi rozloučí, rozhodně nesmutněte a do Plzně vyrazte i tak. Už jste se byli podívat na novou expozici Patton Memorial Pilsen? Navštívili jste už jednu z nejvýznamnějších sbírek užitého umění u nás, kterou najdete v Západočeském muzeu? Obdivovali jste promyšlené interiéry navržené Adolfem Loosem? I na podzim je v Plzni z čeho vybírat, mrkněte na naše tipy.

• Den Turistických informačních center

Ještě než začne víkend, odehraje se v Turistickém informačním centru na náměstí vedle radnice Den Turistických informačních center. Světovým dnem pro rozvoj informací totiž připadá právě na 24. října. Těšit se můžete na malou oslavu, soutěžní kvíz i speciální komentovanou prohlídku, na kterou si můžete místa zarezervovat předem. Zastavte se v „Íčku“ a zjistěte od našich kolegů, co práce za jeho pultem obnáší.

• Hangár 3 se otevře pro veřejnost

Muzeum Hangár 3 v Plzni Líních se zapojí do Plzeňských oslav vzniku republiky a v pondělí 28. října otevře pro veřejnost. Můžete se těšit na nové expozice věnované plzeňskému a československému letectví, které obsahují například letouny Boeing B75N1 Stearman nebo Spitfire Mk.XVI. Muzeum bude otevřeno od 11 do 16 hodin, vstupné činí 50 korun.

• Západočeská galerie vystavuje Najbrta

Západočeská galerie, konkrétně výstavní síň „13“, vystavuje grafický design z pera nejznámějšího českého grafického Studia Najbr, a to netradiční formou – natištěný na tričkách. Aleš Najbrt a jeho studio tvoří již od 80. let vizuální identity například pro Českou televizi, České dráhy, Karlovarský filmový festival nebo Národní divadlo. Výstava představuje 55 stěžejních návrhů studia. Vstupenky koupíte na místě za 50 korun, výstava je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

• Ani tento týden nevynechejte farmářské trhy

I tuto sobotu vám ráno zpříjemní farmářské trhy na náměstí Republiky. Od 8 do 12 se tu zastavte na kávu nebo něco na zub, nakoupíte čerstvé suroviny na víkendový oběd a užijete si atmosféru začínajícího prodlouženého víkendu.

• Tip na výlet: Zámecké trhy na Kozlu

Neděle se tentokrát neponese v duchu plíživého netěšení se na pondělí, protože nás bude čekat ještě jeden den volna. Využijte proto neděli k výletu a vyrazte na zámek Kozel. Z Plzně se na Kozel dostanete snadno a v neděli od 10 do 17 hodin tam můžete navštívit zámecké trhy. Nakoupíte na nich dobroty od farmářů i řemeslníků, uvidíte ukázky řemesel, děti si pohrají v dílničce a o oběd ani svačinu se nestarejte, občerstvíte se na místě.

Text: Alena Fialová

Zveřejněno: 25. 10. 2019, Helena Mařanová